AC/DC
AC/DC je australská hard rocková skupina, jedna z nejznámějších rockových skupin vůbec. Skupina vznikla v Sydney v prosinci 1973. Za dobu jejich existence se prodalo přibližně 100 milionů kopií jejich desek.
Založili ji bratři Angus a Malcolm Youngovi společně se zpěvákem Davem Evansem, bastytaristou Larry Van Knedtem a bubeníkem Colinem Burgessem a jejich první vystoupení bylo na Silvestra 1973.
Prvá dvě alba označovaná jako mini LP (přestože obě mají po 40 minutách) vyšla pouze v Austrálii a na Novém Zélandu - High Voltage (1975) a T.N.T. (1975). Z nich byl vytvořen mix pro trh v USA, Evropě a Japonsku pod názvem High Voltage (1976). Hity jako High Voltage, The Jack, TNT mají AC/DC v repertoáru dodnes. Ve stejném roce vychází album Dirty Deeds Done Dirt Cheap (Špatné skutky za babku), které se docenění dočkalo (zejména v USA) až v 80.letech. Rok na to vychází další úspěšné album Let There Be Rock (Budiž Rock - 1977) a v roce 1978 pak LP Powerage, které už tak úspěšné nebylo. Svoje showmenství potvrzují na živém LP If You Want Blood You've Got It (Chcete-li krev, máte ji mít).
Jedno z nejúspěšnějších alb bylo Highway to Hell. Krátce na to (19. února 1980) byl zpěvák skupiny Bon Scott (v kapele od roku 1974) nalezen doslova upitý k smrti v zaparkovaném autě.
Písně, připravované pro nové (zatím bezejmenné) album už tak nemohl Bon Scott nazpívat. Po krátkém intermezzu, kdy bratři Youngové dokonce chtěli skupinu rozpustit, došlo k angažování nového zpěváka - Briana Johnsona, který přišel z britské glamrockové formace Geordie.
S Johnsonem v sestavě pak zčásti ještě Scottovy texty nahráli v novém aranžmá na komerčně nejúspěšnějším albu v historii kapely - Back in Black (Návrat v černém), jehož se celosvětově prodalo na 21 miliónů kusů a je 5. nejprodávanějším albem všech dob.
"Návrat" (byť v černém) byl víc než dokonalý. Album nabídlo deset velmi silných skladeb a následné turné patřilo k nejúspěšnějším v historii, o čemž svědčí i to, že byli pozváni jako headliners na kultovní festival Monsters of Rock v Doningtonu (to se jim pak povedlo ještě v letech 1984 a 1991).
Ostatně koncertní show bylo a dodnes je to, v čem je kapela nejsilnější.
V roce 1983 vychází album Flick of the Switch (Cvaknutí vypínačem), které je vyrovnané, a právě proto asi postrádá nějakou silnější skladbu. Ve stejném roce se s kapelou rozloučil její dlouholetý bubeník Phil Rudd (1974-1983). V roce 1984 ještě vyšlo minialbum '74 Jailbreak s pěticí skladeb s Bonem Scottem jako připomínka tohoto frontmana.
Přestože náhrada byla rovnocená - Simon Wright (ex-Uriah Heep) - kapela se dostala do útlumu a problémy jí provázely celá 80. léta. Následná alba, Fly on the Wall (Moucha na zdi - 1985), Who Made Who (Kdo koho stvořil - 1986, jednalo se o soundtrack ke Kingovu filmu Maximum overdrive, kde se objevily pouze tři nové skladby) a Blow Up Your Video (Vyhoďte do povětří své video - 1988), rozhodně nikoho neoslnila. Problémy pak vyvrcholily v roce 1988, kde se s alkoholem potýkal starší z bratrů Youngových - Malcolm (musel dokonce do protialkoholní léčebny) za něhož na turné zaskočíl bratranec Stevie Young. Z kapely odchází bubeník Wright. (Z tohoto období jsou i dvě vyjdané VHS Clipped - 1985 a Who Made Who - 1986, které však nejsou ničím zajímavé).
V roce 1994 se objevuje "ztracený syn" Phil Rudd a po krátkých námluvách nastupuje za bicí, což znamená padáka pro Chris Sladea. A tak se znovu dostává do studia sestava z let 1980 - 1983, což má za následek album Ballbreaker (1995). Podlouhých 15ti letech velice silné album s několika hitovkami (Hard as Rock', Whiskey on the Rock, Cesar, Ballbreaker a Boogie Man). Následné turné je poprvé zaválo i do českých luhů a hájů - a koncert v pražské Sportovní hale se velice vydařil. Koncertní záznam byl natočen v Madridu a vyšel na VHS a DVD pod názvem No Bull (1996).
Na další album se čekalo dalších pět let a tak bylo potřeba kapelu nějak připomenout. Došlo k tomu krabicovým vydáním vzpomínkových věcí na Bona Scotta. Čtyř a pěticédéčková kolekce nabídla koncertní záznam z roku 1977 (Live from the Atlantic Studios), remastrovaný 2CD zvukový záznam z Paříže v roce 1979 (Let There Be Rock) - vyšel v roce 1980 v podobě VHS pod stejným názvem, kolekci nevydaných raritních záznamů se Scottem pod názvem volts a v pěticédéčkové verzi pak ještě remasterovaná verze alba Back in Black z roku 1980. To vše bylo doplněno několika upomínkovými předměty pro sběratele.
V roce 2000 vychází nové album Stiff Upper Lip, které pokračuje v nastoupené cestě předchozího opusu. Několik hitů bylo (Satellite Blues, Safe in New York City či titulní Stiff upper lip) opět zfilmováno do klipů, album ocenila kritika i fanoušci a tak přišlo další obří turné, zaznamenané v podobě VHS a DVD Stiff Upper Lip (natočeno v Německu). Album pak vyšlo znovu ještě jako 2CD, kdy na 1 disku je regulérně album a na druhém disku pak je singlová skladba cyberspace+ 5 live skladeb stažených ze záznamu No Bull (1996) doplněno o tři výše zmiňované videoklipy.
Na doplnění nutno uvést, že v roce (2005) vyšla dvě DVD - Let There Be Rock (pozor nejedná se o stejnojmenný záznam z Paříže, ale o sestřihy z pěti koncertních záznamů z let 1976-79 - pokud ale nejste fanoušci skupiny, příliš nad kvalitou nezaplesáte) a 2DVD Family Jewels, kde na prvním disku najdete 20 skladeb se Scottem a na disku č.2 naopak 20 skladeb s Brianem Johnsonem (zde už naopak kvalita snímků - i když odpovídá době vzniku - je uspokojující až velmi dobrá a studiové záznamy prošly masteringem a vyčištěním). Obě DVD by určitě neměly chybět ve sbírkách všech fandů, protože některé věci jsou opravdu k vidění poprvé.
Kolekce na VHS AC/DC, která vyšla pouze v Austrálii a obsahuje 9 klipů a koncertních záznamů z let 1975-79 a potom také VHS Live in Moscow, na které se AC/DC představily spolu s Metallicou a Iron Maiden v Moskvě v roce 1992.
21. května 1996 navštívili AC/DC i Česko, koncertovali v pražské Sportovní hale, v červnu 2001 pak vystoupili na Strahovském stadiónu.